Nyaralnimegyek.hu
HÍRLEVÉL
Országok


Marokkó napsütötte földjét két tenger vize mossa. Sivatag és örök hó borította hegyek, cédruserdők, legelők és füves puszták követik egymást. Dicsőséges múltra visszatekintő ősi királyság, amelynek egykori nagyságát ma is tükrözik az erődök, a medinák, a kifinomult szépségű királyi városok. Marokkó olyan ország, amelynek életritmusában ráismerhetünk a végtelen horizont büszke méltóságára. Marokkó a csodák és az ellentétek országa. Nagy uralkodók harcoltak érte, dinasztiák örökölték, minden idők bölcsei, építészei, festői, kézművesei és szobrászai építették hatalmas palotáit, mecseteit, kertjeit, iskoláit. Az Atlanti-óceán partján fekszik, és a Gibraltári-szorostól kezdődően, a Földközi-tengerrel is határos. Szárazföldi szomszédjai, északon Spanyolország (Ceuta, Melilla), keleten Algéria, délen pedig a Nyugat-Szahara. Az ország neve Marrakes város nevéből ered.

A marokkói konyha általában kitűnő és egészen különleges csemegéket kínál. A nagyvárosokban bőven találunk fényűző és egészen szerény vendéglőket is melyekben rendszerint francia és Marokkói specialitások rendelhetők. Az út menti kocsmák, büfék Marokkóban ismeretlenek. Nagyobb helységekben kiépülőben vannak a nemzetközi gyorsétterem hálózatok is. Csak palackozott ásványvizet fogyasszunk, még a fogmosáshoz is azt használjunk! A marokkóiak nemzeti eledele a kuszkusz. Egykor a szegények eledele volt, hiszen nem volt más, mint keménybúza dara, amire csak egy kis ürüfaggyút olvasztottak. Időközben azonban polgári, sőt ünnepi fogássá vált, hiszen ma már zöldségfélékkel, szárnyas- és vadhúsok nemesebb részeivel is tálalják, amiket hagyományosan a dara alá szoktak rejteni (európai szemnek persze kedvesebb, ha ezek vannak felül, tehát mi így kapjuk). A dara kókusszal, mazsolával vagy mandulával keverve édességként is az asztalra kerülhet. Jellemző fogás továbbá a tajine, amely egy jellegzetes, csúcsos edényben készül. A tajine szó azonban szintén csak gyűjtőfogalom, az alapanyagok választéka hihetetlenül széleskörű. Ez egyfajta gulyás, egytálétel, melyben a legkülönfélébb húsok és zöldségek párolódnak együtt. A jellegzetesen utcai fogásnak számító pastilla lényegében egy egyszerű leveles tészta, melynek rétegeit különböző húsokkal vagy zöldségekkel töltik meg. Az ürühús nagyon kedvelt Marokkóban. Sült változata a méchoui, az ünnepi étkezés szinte elmaradhatatlan kelléke. A choua főtt, köménnyel fűszerezett ürühús, a kebab pedig az általunk is ismert nyársonsült. A kaftához megdarálják és az ebből készült apró golyókat kisütik. A levesek közül kiemelkedik a harira, a sűrű, tápláló, csíráztatott árpából, aprított húsból és valamilyen hüvelyesből (csicseri borsóból, babból vagy lencséből) készült leves. Az ország legkedveltebb itala a borsmenta tea, amely - bármilyen meglepő is legyen sokaknak - valóban hűsít a melegben.

A közbiztonság általánosan jó. Az idegenforgalmi központokban, közlekedési csomópontokban és a nagyvárosok főútvonalain a rendőri szervek jelenléte állandó. A zsebtolvajlás a jellemző elkövetési forma a zsúfoltabb helyeken (piactéren, vásárokban, kikötőkben), míg ritkábban a rablás (erőszak vagy fenyegetés alkalmazásával elkövetett lopás) a kevésbé frekventált helyeken.  A nagyobb idegenforgalmi központokban, óvárosokban és bazárokban (különösen a fés-i és a marrakesh-i medinában/bazárban) a turistát gyakran megszólítják és idegenvezetői vagy más szolgáltatásokat (pl. henna-festés), illetve árukat (márkásnak tűnő órák, szuvenírek, ékszerek) kínálnak, ami "átveréssel" végződhet. Ennek (és a fés-i bazárban az eltévedés) megelőzésére célszerű hivatalos (a marokkói turisztikai hivatal alkalmazottjának) idegenvezető szolgáltatásait igénybe venni, az egyéb ajánlattevőket pedig figyelmen kívül hagyni. A forgalmasabb helyeken számolni kell a legkülönfélébb egészségi állapotú és korú koldusok jelenlétével, esetenként rámenősségével. A szállodák szobáiban se hagyjunk értékeket, ezeket helyezzük el a recepción vagy a szobában található széfben.

Marokkóban a hivatalos pénznem a marokkói dirham (MAD), 1 dirham pedig 100 marokkói frankot (mfrs) ér. Be- és kivitele tilos, de külföldi valutánál nincs korlátozás. Mint szinte az összes arab országban, így Marokkóban is a borravaló a dolgok mozgatórugója. Az éttermi, kávéházi árak nem tartalmazzák a kiszolgálás díját, ezeken a helyeken és a taxinál általában 10-15 százalék a borravaló mértéke. Ha marokkói tartózkodásunkat gördülékennyé akarjuk tenni, gyakorlatilag mindenkinek illik adni valamennyit, aki szolgálatot, szívességet tett nekünk, vagy ő legalábbis úgy véli. Ez terjedhet 1 dirhamtól 20 dirhamig, de lehet még ennél is több.

Marokkó muzulmán ország, a lakosság 20 százaléka arab, a maradék 80 százalék berber. Az egykor oly sok nomád törzs mára már zömében letelepedett, és megélhetését a mezőgazdaságban illetve a turizmusban keresi. A lakosság mintegy egyharmada 15 év alatti. A hivatalos nyelv az arab, mellette a berber nyelvek, a kereskedelemben és üzleti életben a francia, északon pedig a spanyol nyelv a használatos.

Habár Marokkó nem számít a bigott muzulmán országok közé, de ajánlott itt is, hogy viselkedésünkkel és öltözködésünkkel tartsuk tiszteletben a helyi szokásokat és hagyományokat. A meleg és tűző nap miatt javasolt a szellős pamut ruházat illetve kalap viselete, és persze a fényvédő krém használata. Javasoltak a rovar- és szúnyogriasztók is az esetleges betegségek elkerülésére. Az óceán partján, a hegyekben, sőt a sivatagban is naplemente után lehűl a levegő, vigyünk magukkal pár melegebb ruhadarabot is.


A főváros, Rabat, a múlt és a jelen különleges ötvözete. A város különlegessége abból fakad, hogy kultúrája és építészeti emlékei fele részben arab fele részben európai gyökerekből erednek. Rabat leghíresebb látnivalója a Tour Hassan, a befejezetlen minaret. Szemben a minarettel található V. Mohammed mauzóleuma. A város leghíresebb múzeumai a Kasbah des Oudais és a Chella.





Casblancát a világhírű film és Humphrey Bogart tette híressé, de aki a film hangulatát keresi itt, az csalódni fog. A város forgalmas kikötő, ipari központ, az ország legnagyobb városa. A legtöbb látnivalót, csakúgy, mint általában a többi arab városban, a medina, az óváros, rejti. Itt csodálható meg a világ egyik legnagyobb mecsete, a II.Hassan mecset. Az V. Mohammed téren az ország leglenyűgözőbb építészeti emlékeit tekinthetjük meg. Casablancában van a világ egyik legnagyobb bazárja, de a többi városban sem panaszkodhat a vásárolni szándékozó látogató a csekély kínálatra. Főként a hagyományos arab kézművestermékek érdemelnek figyelmet, mint a bőrdísz-, réz- és ezüstművesek alkotásai, továbbá szépek az intarziás fatárgyak és -bútorok. A szőnyegszövők műhelyeiben is csodás darabokra bukkanhatunk, megfizethető áron. A különleges fűszer- és teakeverékeken túl különleges babkávéhoz is hozzájuthatnak a finom ízek kedvelői.


Az ország kulturális központja, számos híres fesztivál helyszíne. Az óváros központjában található Djemaa el-Fna tér lélegzetelállító. Kígyóbűvölők, varázslók, akrobaták szórakoztatják az embereket az óriási téren. A souq, a helyi piac Marokkó egyik legnagyobb piaca. A város további látnivalói közül érdemes még felkeresni a Koubba Ba'adiyn mecsetet, a Palais Dar Si Said szépművészeti múzeumot és a Koutoubia mecsetet.





A legrégebbi marokkói város, kacskaringós utcái és a történelmi hangulat lenyűgözi a turistákat. A medina a világ legnagyobb ma is élő középkori városrésze, az óvárost körülevõ falak és kapuk szinte mesébe illővé varázsolják a negyedet. A legnevezetesebb épület az óvárosban az 1350-ben épített Medersa Bou Inania, az egyházi főiskola. Érdemes felkeresni a zsidónegyedet, a Fés el-Jdid-et is.





Marokkó leggondozottabb üdülővárosa. Fiatalos, üde és mindig süt a nap! A nyár kellemesen meleg, az Atlanti óceán csitítja a szaharai meleget. Agadir egyesíti a modern nyaralóhelyek és a természetet tisztelő ember elképzeléseit. Hatalmas, háromszáz méter széles homokos strand várja a pihenni vágyókat, ugyanakkor pár percre a kiépített világtól ott a csend, a forró dűnék világa flamingókkal és vágtázó lovakkal. Agadir az ínyencek városa is. Mesébe illő választékkal találkozunk a haléttermekben. Franciás könnyedség jellemzi az éjszakai életet, s csak tőlünk függ, hogy mennyire engedjük magunkat elcsábítani egy másik világba… A városból ugyanis kis távok megtételével máris a délvidék legnagyobb berber piacán találjuk magunkat Inezgane-ban, terepjáróval elkalandozhatunk a halászfalvak körzetében vagy a Magas Atlaszban. Higgyék el nem a napszúrás jele, ha kecskéket pillantanak meg egy–egy fa tetején! Ez is Agadir látványosságaihoz tartozik.


Nyaralnimegyek.hu - Ahol a nyaralás kezdődik...
Minden Jog Fenntartva © 2012 nyaralnimegyek.hu