Nyaralnimegyek.hu
HÍRLEVÉL
Üdülőhely: Tunisz


Tunézia Észak-Afrikában található, területe 163 610 km2 kb. másfélszer akkora, mint Magyarország. Nyugatról Algéria, délkeletről Líbia határolja, északi és keleti oldalát a Földközi-tenger mossa. Az ország déli részét a Szahara foglalja el. Tunézia legészakibb  pontjától Cap Blanc-tól a legdélibb pontig Borj el-Khadráig 897 km, kelet-nyugati irányban Djerbától Neftáig  pedig 330 km kiterjedésű. Az ország tengerpartja kb. 1150 km hosszú. Tunézia a Maghreb része, ami arabul nyugatit jelent. Tunézia mellett Marokkót, Algériát, Líbiát, Egyiptomot és Mauritániát szokás még a Maghreb-országok közé sorolni. Az ország területének csaknem fele termékeny föld, 10%-a füves puszta, 43%-a pedig sivatag. Tunézia keleti része egészen egyhangú, homokos és terméketlen. Északon főként magas, sziklás területek vannak. Legfontosabb öblei a Tunisz-i, a Hammamet-i és a Gabés-i. Az ország legmagasabb pontja az 1544 méteres Jebel Chambi.

Tunézia egészen biztosan képes elvarázsolni a kíváncsi turistát. „Afrika kapuja” egyben az ellentétek országa is: a Földközi-tenger déli partjának legfejlettebb országa, bár ez a barlanglakásokban élő berberek életkörülményein nem látszik meg. Észak- Tunézia zöldellő dombjai mintha más országban lennének, mint Tunézia déli részébe nyúló Szahara homokdűnéi. Tunézia észak- afrikai ország, bár Sousse és Hammamet impozáns szállodasorai inkább európai képet mutatnak. Az ország egész évben látogatható, mindig kellemes a klímája. A fürdőszezon áprilistól októberig tart, így aki a legtöbb napsütést keresi azoknak kétségtelenül a nyári hónapok az ideálisak. A Szahara felkeresésére november a legmegfelelőbb, amikor már nincs elviselhetetlenül meleg és a látványos datolyaszüretre is ekkor kerül sor. November végétől márciusig a pihenés, a kulturális ajánlatok és a sivatagi túrák a legkedveltebbek.

Tunézia Afrika látnivalókban leggazdagabb országa. A kőkori településektől az ókori Karthágó romjain keresztül a Csillagok Háborúja forgatási helyszínéig rengeteg érdekes hely vár a turistákra. Tunézia a mediterrán vakációk és a sivatagi kalandok országa. A pihenni vágyóknak a finom homokos tengerpart és a szinte állandóan ragyogó nap nyújt kellemes időtöltést. Nem érdektelen megemlíteni, hogy az utazási irodák kínálatában a legkedvezőbb áron válogathatnak az utazni vágyók, így a viszonylag kispénzű embereknek, családoknak is szinte luxus-nyaralásban lehet részük megfizethető árért. Általában az utazási irodák a tunéziai utakat félpanzióval kínálják, a szállodák bőséges, svédasztalos reggelivel és vacsorával állnak az üdülni vágyók rendelkezésére.


Djerba, Észak-Afrika legnagyobb szigete, területe 520 km2, fővárosa Houmt Souk. Ugyan a sziget hivatalosan Tunéziához tartozik, ám Djerba teljesen más, mint az ország szárazföldi részei, más a kultúrája, szokásai, építészete - így kis túlzással talán azt is mondhatjuk, hogy „egy különálló kis ország” Tunézián belül. Évezredek során föníciaiak, görögök, rómaiak, zsidók, keresztények, arabok hagytak nyomot a szigeten. Djerba szigete elsősorban finom homokú strandjaival vonzza a nyaralni vágyókat. Mivel az ország legdélebbi részén fekszik, egész évben alkalmas a fürdőzésre, napozásra. Djerbán több,  mint egymillió pálmafa nő, nem csoda tehát, hogy már az őskorban is lakott volt ez a terület. Ha kedvünk tartja, izgalmas kirándulásokat tehetünk innen a szárazföldre.



Sousse Tunézia egyik legkedveltebb üdülőhelye, a Port el-Kantauitól Monastirig húzódó turisztikai régió központja. Sousse-t gyakran nevezik a keleti tengerpart fővárosának is. 300 ezer fővel a harmadik legnagyobb tunéziai város, ami csupán 20 km-re a fekszik a nemzetközi Monastir repülőtértől. Történelmi Medinája az UNESCO világörökség listáján szerepel, van nyüzsgő szukja, szépen kiépített strandjai, jó szállodái és éttermei, valamint egy híres múzeuma, nem csoda tehát, hogy a turisták annyira kedvelik. Az Újváros - akárcsak a többi hasonló negyeddel rendelkező város - tele van a franciák által emelt modern épületekkel, szállodákkal, éttermekkel, mozikkal. Sousse európai színvonalú szállodákat, hosszú, homokos tengerpartot, vízi sportok nagy választékát, mozgalmas éjszakai életet kínál. Sousse Medinájában sétálva rögtön érezhető, hogy a város milyen dicsőséges múltra tekint vissza. A Medina ma látható városfala az eredeti nyomát követi és szinte teljes épségben megmaradt, csak néhány helyen látszanak a második világháború nyomai. Az óváros ezen része kanyargós, szűk utcáival, kedves kereskedőivel és híres épületeivel teljes egészében megmaradt tipikusan középkori hangulatú arab városrésznek, nem csoda tehát, hogy a soussei Medina az UNESCO világörökség-listáján is szerepel. Sousse egyik nevezetessége a 13 m magas, várfallal körülvett Ksar Er Ribat, melyet a 9. században építettek. A Ribat tornyát fényüzenetek adására és fogadására is használták, akár Marokkóig vagy Egyiptomig is lehetett üzeneteket továbbítani a több száz kilométeren át húzódó jelzőrendszernek köszönhetően. Érdemes meglátogatni továbbá a 780-ban emelt Nagy Mecsetet és a Kasbaht. A régi erőd az óváros dél-nyugati sarkán található, szögletes őrtornya a város legmagasabb pontján épült azzal a céllal, hogy a katonák jobban belássák a területet mint a Ribatból. A Kasbah-t kb. 30 évvel később fokozatosan építették köré, melyben ma egy remek múzeumot találunk, ami a Bardo-múzeumhoz hasonlóan rendkívül értékes Sousse tengerpartjamozaikgyűjteménnyel rendelkezik. Sousse második legjelentősebb múzeuma a Dar Essid Múzeum, egy 18. szd.-i felújított nagypolgári ház, amelyben az eredeti berendezést csodálhatjuk meg. A  Medinától 1 km-re délnyugatra találjuk Római kori, ókeresztény katakombákat. A  4. századból származó föld alatti temetkezési helyen összesen 15 ezer sír található. A teljes járatrendszer összesen 5 és fél  km, de ebből csak pár 100 méternyi látogatható. Meglátogatva ezt hű képet kapunk az ókeresztények temetkezési szokásairól.


A főváros Tunisz legérdekesebb és látnivalókban leggazdagabb része, az úgynevezett Medina, a történelmi városrész. Kr.u. 7. évszázadra tehető az óváros építésének kezdete és a városrész egészen a 20. századig, a francia megszállásig megőrizte központi szerepét. Az itt található épületek közül a legrégebbi az Aziuna mecset, amelynek építéséhez kétszáz, Karthágóból származó oszlopot is felhasználtak. A közelben található és már messziről érezhető a Souq l-Attarine, a parfümkészítők utcája. Szintén a Medinában van a Tourbet l-Bey, a néhai hercegek, miniszterek és tanácsadók hatalmas mauzóleuma. Ebben a körzetben található a Világörökség részét képező Dar l-Haddad, a Medina egyik legrégebbi lakóépülete. A francia megszállók által épített Ville Nouvelle épületei európai hangulatot költöztettek ebbe a negyedbe. Hangulatos kávéházak és éttermek találhatók itt. Nem szabad kihagynunk a Szent Vincent de Paul katedrálist, amely azáltal vált híressé, hogy tervezői összekeverték a gótikus, a bizánci, és az észak-afrikai építészeti elemeket. Kötelező turistalátványosság a Bardo Múzeum, melynek termeiben megismerkedhetünk a punok, a rómaiak, a kora-keresztények és az arabok korának életével. A modern városrész, a Ville Nouvelle (Francia Kapu vagy Tengeri Kapu) kezdődik, melyet a Bourguiba sugárút szel ketté. Itt találhatóak a francia gyarmati korszak monumentális épületei.  A látványosságok közül nem szabad kihagyni a Szent Vincent de Paul katerdálist, melyet az összekevert építészeti stílusok tettek híressé (bizánci, gótikus, észak-afrikai). A Bardo Múzeum, ami a 13. században Hafsid Palotája: a Római Birodalom legfontosabb gyűjteménye található benne,  más antik kori érdekességgel, mint például ókori görög, tunéziai és az arab időszakból.


Hammamet, régebben halászfalu volt, ma 20. 000 lakosú üdülőváros. A 15. századi alapítású halászfalu hosszú, homokos strandjának, kellemes klímájának köszönhette, hogy a 20-as években egy milliárdos, Georges Sebastian felfigyelt rá és az egyik narancsligetben luxusvillát építtetett. Példáját dúsgazdag barátai is követték, köztük olyan neves személyiségek, mint pl. Paul Klee, Oscar Wide vagy Winston Churhill. A város gazdasága a hatvanas évek óta az idegenforgalomra épül, luxusszállók, kávézók, kiépített strandok szolgálják a vendégek kényelmét. Hammamet mára tehát Tunézia egyik legismertebb üdülővárosa lett. Érdemes bebarangolni a teljes egészében fallal körülvett óváros kanyargós utcáit, nyüzsgő bazárját. A Sebastian-villában kialakított kulturális központban érdemes megtekinteni a hagyományos tunéziai viseletet bemutató kis múzeumot, valamint a „Hayet Space” festménygyűjteményt. A városban két, a turisták számára is érdekes mecset áll: a Nagy Mecset és a Sidi Abdel Kader-mecset. Hammamet környékén több római korból származó rom is található. Az itteni szállodák színes programkínálattal várják a vendégeket: lehetőség van itt íjászkodásra, tevegelésre, hőlégballonnal való utazásra, vitorlázásra.




Tunéziai kisfilmünket a Tunéziai utak specialistája a Best Reisen Utazási Iroda támogatta.
www.bestreisen.hu





Nyaralnimegyek.hu - Ahol a nyaralás kezdődik...
Minden Jog Fenntartva © 2012 nyaralnimegyek.hu